Családállítás csoport
Az 5 legfontosabb dolog, amit a család- és rendszerállításról tudni kell.
Az állítások a családi és egyéb (pl. munkahelyi) rendszerek megismerésének és változásának eszköze. Az állítós munka során az egyént, aki a rendszer szerves része, másokkal való viszonyában vizsgáljuk. Az alábbiakban elolvashatod az öt legfontosabb dolgot, amit az állításokról tudni kell.
1. AZ ÁLLÍTÁS A VÁLTOZÁS ERŐTELJES ESZKÖZE Az állítást a változások elősegítésére használjuk. Megszólíthatjuk általa a rendszerben régóta fennáló elakadásokat, szenvedést és megrekedtséget. Alkalmas a helyzet okának feltárására, és a megoldás megteremtésére. Mi több, amikor a felállított rendszer elindul a feloldás és rend felé, abból, ami korábban a megrekedtséget vagy elakadást okozta, gyakran erőforrás és támogató minőség válik.
2. AZ ÁLLÍTÁS SOKOLDALÚ Mivel az állítások rendszerszinten működnek, segíthetnek az egyén személyes problémáinak megoldásában, a családok vagy munkacsoportok problémáinak megoldásában, valamint a vállalatok vagy más intézmények szervezeti problémáinak megoldásában. Ezen felül közösségi és nemzeti kérdések vizsgálatára is alkalmasak. Az állításokat többek között a következőkre használhatjuk: - A múltból származó családi problémák megoldása, hogy ne terheljék tovább az egyént és az utána következő generációkat - Kapcsolati problémák oldása a partnerrel, családtagokkal, főnökkel vagy munkatársakkal - A vállalkozással vagy pénzzel kapcsolatos elakadások oldása - Fizikai betegségek okának feltárása és elindulás a gyógyulás felé - A szorongás, depresszió okainak feltárása és ezek rendszerszintű rendezése - Csapat kohézió és teljesítmény javítás - Az üzleti siker rendszerszintű akadályainak feloldása - Szervezeti konfliktusok oldása - A szervezeti változatások hatásainak tesztelése, mielőt ezek végrehajtásra kerülnek
3. AZ ÁLLÍTÁSOK GYAKRAN OTT IS MŰKÖDNEK, AHOL SEMMI MÁS NEM MŰKÖDIK A rendszerszintű problémák, amelyekkel az állítások dolgoznak, széles körben elterjedtek. Szinte mindenki életében van valamilyen rendszerszintű trauma, mégis a legtöbb ember nem tudatos erre. Sokan csak végső megoldásként fordulnak az állításokhoz, miután kimerítették az összes többi lehetőségüket, és itt lesz először lehetőségük rálátni a rendszerszintű elakadásokra.
4. AZ ÁLLÍTÁSOK GYAKRAN A KLIENSEN KÍVÜL MÁSOKNAK IS HASZNÁRA VÁLNAK A RENDSZERBEN A feloldás gyakran továbbgyűrűzik, és hatással van a problémával kapcsolatban álló más személyekre (családtagokra, munkatársakra) is. Mind az ok, mind a megoldás az egy vagy több egyén közötti kapcsolatrendszerben létezik, és ezért kifejti hatását a rendszer minden tagjára. Mi több, nem csak akkor van ránk hatással az állítás, ha mi magunk vagyunk az állítók. A pozitív hatás és változás akkor is elér minket, ha az állításban mint képviselő veszünk részt. Aktívan hat ránk, hogy valaki más életében megjelenő dinamikákat és megoldásokat "kívülről" látunk, és át tudjuk őket ültetni később a saját életünkbe.
5. AZ ÁLLÍTÁS KÖNNYEN HOZZÁFÉRHETŐ Az állítás sok esetben egyéni ülés keretén belül is elvégezhető. És néha a kliens problémája csoportos formátumot igényel. Mind az egyéni, mind a csoportos formája az állításoknak elérhető online formában is, így a távolság sem jelent problémát.
[BÓNUSZ] 6. AZ ÁLLÍTÁS FURCSÁNAK ÉS TÚLVILÁGINAK TŰNHET, AMÍG NEM TAPASZTALOD MEG, AKKOR VISZONT TELJESEN ÉRTHETŐVÉ VÁLIK. Az állítás nagyon különbözik a legtöbb általunk megszokott önismereti formától. Gyökerei a fenomenológiában, a családi rendszerterápiában és az őslakos zulu hagyományokban gyökereznek. Bert Hellinger, egy német pszichoterapeuta és egykori pap fejlesztette ki ezt a módszert, miközben családterapeutaként dolgozott. Mivel annyira különbözik az ismertebb módozatoktól, gyakran sokkal könnyebb megérteni az állítást, ha megtapasztaljuk a saját bőrünkön, mint ha csak olvasunk róla.

A családállítás nem terápia, és nem helyettesíti sem az orvosi kezeléseket, sem más terápiákat.